Burun Estetiği (Rinoplasti), burun septumundaki deviasyon benzeri bazı tıbbi sorunların düzeltilmesi veya sadece burun özelliklerinin iyileştirilmesi için yapılan cerrahi bir uygulamadır. Burun görünümlerinin iyileştirilmesi için, her yıl bir milyondan fazla kişi yüz ve plastik cerrahına başvurarak rinoplasti ameliyatı yaptırmaktadır.

Rinoplasti burun sekil bozukluğunu düzeltmek amacıyla yapılan cerrahi işlemdir. Estetik cerrahi’de en çok yapılan operasyondur. Rinoplasti adı altında yapılan bu işlemde ayrıca hastanın nefes almasını engelleyen kemik ve kıkırdak eğrilikleri (Deviasyon ameliyatı) düzeltilmektedir. Estetik burun ameliyatındaki amaç yüzün profiline uygun doğal ve ameliyat olduğu belli olmayan bir burun yapmaktır.

Burun estetiği operasyonları kişinin gelişim çağının sona ermesinden sonra yapılabilen bir ameliyattır. Burnun son şeklini alması gereklidir ve bu sebeple gelişimin tamamlanmış olması şarttır. Ayrıca bu gelişimin psikolojik yönü de uzman ve tecrübeli doktorlar tarafından incelenmektedir. Kişilerin tüm isteklerinin doğru tercihler olmayabileceği ve bu isteklerin ileride değişebilecek olma ihtimali hekimleri kişinin kararlarını sorgulamaya itmektedir.

Burun estetiği ameliyatı genellikle kızlarda 17, erkeklerde 18 yaş ve sonrasında önerilir. Burun dokularının erişkin boyutlarına gelmesini beklemenin yanı sıra, kişinin psikolojik olarak yeterli olgunluğa erişmesi de önemlidir. Yüzünde kalıcı bir değişiklik yapılacak kişinin bu değişikliğe ruhsal olarak hazır olması, ameliyattan beklentilerinin gerçekçi olması ve ameliyat onrası yeni görünümüne kolayca uyum sağlaması için psikolojik olarak belirli bir olgunluğa ve dengeye ulaşmış olmasında yarar vardır.

Burun ucu kaldırılabilir.
Burnun üzerindeki kemer düzeltilebilir.
Burun küçültülebilir ve büyütülebilir.
Burun delikleri küçültülebilir.
Burundaki eğrilik giderilebilir.
Konuşma sırasında sabit olmayan burun ucu tedavi edilebilir.

Daha önce rinoplasti ameliyatı geçirmiş kişilere sonuçtan memnun olmadıkları durumlarda yeniden burun estetiği operasyonu yapılması revizyon rinoplasti yani revizyon Burun Estetiği olarak adlandırılır. Önceki ameliyatlar sırasında buruna müdahale edildiği için revizyon ameliyatları ilk kez yapılan burun ameliyatlarına göre daha zor olabilmektedir.

Burun ameliyatları tam teşekküllü ve steril ameliyathane ortamında ve genel anestezi altında yapılmalıdır. Buruna küçük, kısmi müdahaleler lokal anestezi altında yapılabilir.

Burun Ucu Estetiği; Genel olarak burun görüntüsünden memnun, kemik yapısında ciddi deformasyonu olmayan (burun aksı düz, kemersiz) sadece burun ucunun şeklinden ve düşüklüğünden memnun olmayan hastalarda uygulanabilecek bir yöntemdir. Rinoplastiden farkı, burnun kemik kısımlarına müdahale etmeden, sadece burun ucu kıkırdaklarını şekillendirerek daha hoş bir görüntü sağlamasıdır. Kemik yapıya dokunulmadığı için genel olarak şişlik, morluk, ağrı gibi sıkıntılar daha az olmaktadır ve iyileşme sürecide daha kısadır. Planlama yapılırken bu işlemin sadece burun ucunda bir değişiklik yapacağı, burnun kemik kısmında bir değişime yol açmayacağı anlatılmalı, hastanın beklentisinin ne olduğu dikkatlice değerlendirilmelidir.

Septorinoplasti, burun sırtındaki eğriliğin düzeltilmesi için yapılan operasyondur. Burun orta direğindeki kemik ve kıkırdak kısmındaki eğrilikler ile birlikte burunun dış görünümünün de aynı seansta düzeltilmesi işlemidir. Diğer burun ameliyatları ile eş zamanlı yapılabilen septorinoplasti operasyonu kalıcı çözümler sağlar ve genel anestezi ile yapılır.

Burun eğriliği nefes almayı zorlaştıran bir problemdir ve bu birçok sorunun kaynağı olabilir. Oksijenin yeterince alınamaması organların istenilen düzeyde beslenememesine sebep olmaktadır. Uyku düzenini de etkileyen bu durum insanın dinlenmesine de engel olarak yaşam kalitesinin bozulmasına sebep olur.

Son dönemde gelişen teknoloji ile beraber burun estetiği ameliyatlarından sonra yaşan ağrı ciddi şekilde minimize edilmiştir.

Burun estetiği ameliyatından bir kaç gün sonra tempolu yürümeye başlayabilirsiniz. Ağırlık çalışmalarından ya da diğer hareketli aktivitelerden bir ay kadar uzak durmanız yerinde olur. Bir ayın sonunda her tür sportif aktivitenize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Ameliyatsız Burun Estetiği
 
Bazı kişilerin burunları yüzlerine göre büyük ya da uzun olmamasına karşın sadece burun sırtındaki ufak bir kemer ya da burnun sağ ve sol yarısındaki asimetri nedeniyle burun şekli eğri ya da dikkat çekici olarak bozuk görünür. Elbette bu tür küçük şekil bozuklukları da kalıcı olarak ameliyatla düzeltilebilir. Ancak iyileşme süresindeki uzunluk ve ameliyatın hasta açısından getireceği ek yük düşünüldüğünde burnun sorunlu bölgeleri uygun dolgu ve botox seçenekleriyle görünmez hale getirilebilir. Aslında burada yapılan işlem tam olarak bir kamuflajdır.
 
Dolgu uygulaması öncesinde yapılacak olan fotoğraf çalışmaları sonucun tam olarak nasıl görüneceği konusunda bilgi verir. Burun cildinin çok ince olduğu durumlarda ve çok hassas cilt yapısı olan alerjik hastalarda bu uygulamalardan kaçınılmalıdır.
 
Dolgu materyali olarak kalıcı dolgu kullanmamaktayız. Kalıcı dolgular alerjik reaksiyon oluşması durumunda geri çıkartılamadıklarından sakıncalıdırlar. Biz kliniğimizde bütün dünyada altın standart olarak kabul edilen ve doku uyumu son derece iyi olan Hyaluronik Asit ve Allergan firmasının orijinal Botox’unu kullanmaktayız.
 
Ameliyatsız burun estetiği uygulamalarının etkisi yaklaşık olarak 8-12 ay devam etmektedir. Uygulama tekrarlandıkça etki daha uzun sürmekte ve zamanla kalıcı olmaktadır.
 
Uygulamadan önce cildi uyuşturucu kremler sürülerek hastanın iğne sırasında acı çekmesini de önlemekteyiz.
 
Botox bilindiği gibi çok uzun süredir tıpta kullanılan bir ilaç. Bu uygulama sırasında yüzdeki kırışıklıklar için de botox uygulaması yapılabildiğinden sadece burun şekli düzelmekle kalmayıp, yüzde de genç bir görünüm sağlanabilmektedir. Ayrıca aynı seansta burun yanak çizgilerindeki derin gölgelenmeleri dolgu ile gidermek te mümkün olmaktadır.

TOP