Horlama ve Uyku Apnesi

Halk arasında uyku sırasında bireyin çıkarttığı gürültülü ses olarak tanımlanan, tıbsal manası ise özellikle erişkinlerde gözlenen horlamanın en sık nedeni yumuşak damak ve küçük dilin normalden fazla büyümesi ve sarkması ve bu kasların gerginliklerini kaybederek uyku sırasında solunum yolunu tıkaması ve küçük dilin titreşmesidir. Fakat burundan, ses tellerine kadar üst hava yolunu daraltan bütün problemler (alerjik nezle, burun kemiğindeki eğrilikler, sinüzit, alt ve üst çenedeki yapısal anormallikler, dilin aşırı büyük olması) horlamaya sebep olabilir.Çocuklardaki horlama sıklıkla geniz bademciğinin belirtisidir. Bütün horlamalar hava yolundaki daralmanın göstergesidir. Eğer daralma çok ciddi ise, hava yolu tamamen kapanabilir. Bu da uykuda solunum duraklaması ile sonuçlanır.

Horlama, uyku sırasında hava akımı boğazınızda serbestçe geçemediği zaman oluşur. Horlama çevrenizi rahatsız ederek, bir sosyal sorun olabileceği gibi uykuda solunum durması hastalığının (uyku apnesi) işareti de olabilir. Uykuda solunum durması hastalığında, uyku sırasında boğazda oluşan blokaj sonrası solunumda durmalar meydana gelir. Solunumdaki durmalar kısa süreli olur ve uykuda daha sonra hatırlanmayan uyanmalarla sonuçlanır. Bunun sonucunda da :

Gün boyu uykulu hissetme

Uykuyu almadan uyanmaya

Sabah baş ağrılarına

Araba kullanırken, işte, TV seyrederken uykuya dalmaya

Sinirliliğe

Hafıza ve konsantrasyon bozukluklarına

Yüksek tansiyon ve kalp rahatsızlıklarına neden olurlar

Horlama ve uyku apnesi tedavi edilebilir hastalıklardır. Hayat tarzını değiştirmek, tıbbi cihazlar ve cerrahi müdahaleler tedavi seçenekleri arasındadır. Horlamayı veya uyku apnesi hastalığını tedavi etmek; hem uyurken çevrenizi rahatsız etmenizi engeller hem de sağlıklı bir yaşam sağlar.

Sağlıklı bireyde solunum yolu açık iken apneli hastada yumuşak damak sarkarak uyku esnasında solunum yolunu tıkar. Horlama ve Uyku Apnesi en çok kilo fazlalığı, büyümüş bademcikler ve geniz eti varlığına, boğazın dar yapısına sahip olan insanlarda, alkol, sakinleştirici ve uyku ilaçlarının kullanımı olan ve orta yaş üzerindeki erişkinlerde görülmektedir.

Horlama ve Uyku Apnesinin Sonuçları:

Şiddetli horlama

Sabah baş ağrısı

Kalp şikayetleri ve yüksek tansiyon

Aşırı ve hızlı kilo alma

Psikolojik sorunlar, depresyon, cinsel isteksizlik

Konsantrasyon güçlüğü

Uykuda aşırı terleme

Uykusuzluk, gün içinde sürekli yorgun olma

Sık idrara çıkma, vücudun su kaybetmesi

Düzensiz ve konforsuz uyku

Gündüz uyuklama

Uyku sırasında solunum duraklamasının başkaları tarafından gözlenmesi

Solunum güçlüğü ile uyanma

Ağız kuruluğu ve boğaz ağrısı ile uyanma

Tedavisinde hastanın muayene bulgularına göre ve uyku testi sonucuna göre belirlenir, tıkayıcı burun hastalığı varsa bu ameliyatla açılır, damaktaki küçük dildeki sıkıntılar ameliyatla giderilir,bademcikler ve çevresine ameliyat uygulanabilir,bu ameliyatların biri yada birkaçı  hastanın durumuna göre aynı seansta uygulanabilir, tabiki hastayı ideal kilosuna gelmesine yardım etmek şarttır.

TOP