Kütahya Burun Estetiği
 
OPR. DR. İSMET ÇERÇİ
 
Burun estetiği işlemleri, Görünüm ve sağlık açısından pek önem arz eden burnun oldukça önemli görevleri vardır. Yüzün merkezi bölgesinde yer alarak karşılıklı iletişimde ilk dikkat çeken kısımlardan olan burun, barındırdığı şekil bozuklukları ile kişiyi fazlası ile huzursuz etmekte cerrahi olarak burun estetiği ameliyatı ile tedavi edilmektedir. Burun bölgesinin yüz ile uyumlu bir görünüme sahip olması kişiyi daha beğenilir kılarken, diğer güzelliklerin de daha belirgin olmasını sağlayacaktır. Yüz bölgesi ne kadar güzel olursa olsun burunda oluşan bir görsel kusur yüzde ki güzelliklerin geri planda kalmasına sebep olacaktır. Kişide öz güven kaybına neden olan bozuklukları bazı kişileri psikolojik açıdan da oldukça kötü seviyelere ulaştıracaktır.
 
Burnun estetik ve görsel bozukluğun yanı sıra septum eğriliği ve burun kırılması gibi sebepler burnun esas görevi olan nefes almada çeşitli sorunlara sebep olabilmektedir. Yukarıda bahsedilen sebeplerden ötürü burun bölgesinde sorunlara sahip olan kişiler burun estetiği ile daha sorunsuz ve işlevsel bir buruna sahip olabilmektedir.
 
Burun Estetiği Ameliyatı Kütahya
 
Burun Estetiği Kimlere Uygulanır?
 
Burnunda şekil bozukluğu bulunan kişilere
Burnun ucunun görünümünden memnun olmayan kişilere
Burnunun kemiğinde sorun bulunanlara
Burnunu küçültmek isteyenlere
Burnu eğri olanlara
Burnu kırılan kişilere uygulanabilir
Burun Estetiğinde Doktor Seçimi
 
Yüz estetik cerrahisinin en komplike işlemi olan burun estetiği, bu işleme tam olarak hakim olan bir cerrah tarafından uygulanmalıdır. Yüzün tam ortasında yer alan bu bölge, yer olarak kritik önem taşıdığı için estetik işlemi de oldukça zordur.
 
Kütahya Burun estetiğinde başarı, cerrahın o güne kadar uyguladığı işlem sayısı ve elde ettiği başarılar ile doğru orantılıdır. Estetik işleminden önce hasta ve cerrah sağlıklı bir iletişim kurarak işlem hakkında etkileşimde bulunmalıdır. Bu iletişimde işlem uygulanacak kişi işlemden beklentilerini cerraha aktarmalı, cerrah ise bu beklentilerin uygulanabilir olup olmadığına karar vermelidir.
 
Burun Estetiği Ameliyatı Teknikleri
 
Burun estetiği ameliyatında kapalı ve açık burun ameliyatı olarak adlandırılan iki teknik vardır. Kapalı uygulanan ameliyatta müdahale en az travma ile yapılırken bu sebeple tıpta minimal invaziv cerrahi prensipleri ile uyumlu olarak kabul edilmektedir. Ancak daha önceden işleme tabi tutulmuş ve doğru nefes alışverişi için önemli olan işlemlerde kapalı burun ameliyatı yetersiz kalabilmektedir. Kapalı tekniğin yetersiz kaldığı durumlarda açık burun ameliyatına başvurulmaktadır. Sağlıklı bir ameliyat için önemli olan tekniklerin hepsine tam olarak hakim olmaktır. Bizim gerçekleştirdiğimiz  burun estetiği ameliyatlarının %95’i kapalı rinoplasti (kapalı ameliyat) ile dışarıdan herhangi bir kesi olmadan yapılmaktadır.
 
Rinoplasti (Nazoplasti) Nedir ?
 
Nazoplasti olarak da bilinen Rinoplasti; burunu yeniden şekillendirme işlemidir. burun estetiği cerrahisinin iki amacı vardır. Bunlardan biri  nefes alma fonksiyonunu sorunsuz bir biçimde yerine getirmesini sağlamak iken ikincisi ise burun bölgesini daha estetik bir görünüme kavuşturmaktır. Cerrahi burun estetiğinde yüz ile uyumlu bir görünüme eriştirilir.
 
Daha Önce Burun Estetiği Olan Kişiler
 
Daha önceden bir burun estetiği ameliyatı işlemine tabi tutulmuş hastalarda daha önceden işlem yaptırmamış olan hastalara göre daha fazla riskler ile karşı karşıya kalınmaktadır. Burun revizyonu (sekonder rinoplasti) olarak da bilinen ikinci estetik burun  ameliyatları daha fazla hassasiyet gerektirmektedir. Revizyon işleminde en iyi kademe hastanın beklentisi birinci burun estetiği sonucu elde ettiğinden daha iyi bir burun görünüme kavuşmak istemesi iken en kötü beklenti ise hastanın burnunda oluşan şekil bozukluklarının yanı sıra fonksiyon bozukluklarının da bulunmasıdır. Bu işlemlerde cerrah sorunu yeterince analiz edebilmeli, sorunları giderecek bilgi birikimi ve tecrübeye sahip olmalı ve herhangi bir aksilik durumunda alternatif tedavi metotlarına hakim olmalıdır. İlk kez uygulanan operasyonda oluşabilecek olan sorunlar, burun revizyonu ameliyatında  daha da güçleşerek cerrahın omuzlarına daha fazla bir yük bırakmaktadır. Daha önce işlem uygulanmamış ve işlem uygulanmış burunlarda analizler birbirine benzer olsa da burnun alt bölgesinde ki yapı ve anatomi tamamen farklıdır. Anatomik yapıda meydana gelen bozuklukların ortaya konması ikinci burun estetiğinde elde edilecek sonucun daha başarılı olmasını sağlayacaktır.
 
Kütahya Burun Estetiği Ameliyatı Süreci
 
Burun estetiği öncesi cerrah ile yapılacak olan görüşmede burnun fotoğrafı çekilerek bilgisayar ortamında yapılacak işlemler ile cerrahi operasyonun ardından elde edilecek sonuç hasta ile görsel olarak paylaşılacaktır. Ameliyat öncesinde hastanın yeme ve içme, sigara kullanımı ve ilaçlardan kaçınması doktor tarafından bildirilecektir. Doktor tarafından bildirilen bu unsurlar daha sorunsuz bir işlem için oldukça gereklidir.
 
Burun estetiği işlemine tabi tutulan kişilerden bazıları aynı gün taburcu edilirken bazı durumlarda ise hastanın bir gün hastanede kalmasına karar verilir. Burun estetiği işlemi tam teşekküllü hastanelerde yapılmalıdır.  Rinoplasti ve Septoplasti işlemlerinin ardından hastaya tampon uygulaması yapılmaktadır.
 
Burun estetiği ameliyatı genel olarak bir ile iki saat arasında sürmektedir. Estetik operasyonlarda burnun üzerinde ki cilt tabakası, kemik ve kıkırdak çatıdan tamamen ayrılarak istenilen şekil verildikten sonra yerine koyulmaktadır. Bu şekillendirme işleminde kullanılacak olan metot, sizin beklentilerinize kulak veren cerrah tarafından yapılacaktır.
 
Burun Estetiği Operasyon Sonrası
 
Burun estetiği ameliyatının ardında ki ilk 24 saat yüz bölgesinde şişlik, burun ve baş bölgesinde ise ağırlık hissi meydana gelebilmektedir. Bu ağrıların geçmesi adına doktor tarafından ağrı kesici verilecektir. İşlemin ardından göz çevresinde ki morluk ve şişliğin 1-2 gün içerisinden daha da arttığı hasta tarafından hissedilebilir. Bu bölgeye soğuk uygulamak oluşacak şişliğin derecesini azaltarak hastaya daha rahat hissetmeyi sağlayacaktır. Düzgün yapılmış olan bir operasyonda hissedilen ağrı daha az olacaktır. Ameliyat ardından göz bölgesinde oluşan şişlikler 1 hafta, morluklar ise 2 hafta içerisinde tamamen ortadan kalkacaktır.  İşlem uygulanan kişi ve cerrah dışında kimsenin kolayca fark edemeyeceği şişlikler birkaç ay içinde yok olacaktır. Burun estetiği yapılmasının ardından ilk birkaç günde az miktarda kanama ve birkaç hafta burunda tıkanıklar görülebilmektedir. Ameliyat sonrasında tampon uygulanmış ise bu tampon birkaç gün içinde alınarak hasta daha mutlu bir yaşama kavuşacaktır.
 
Septum Deviasyonu Nasıl Düzeltilir?
 
Septum eğriliğine sahip olan hastalara sunulan tek çözüm ameliyat ile bu eğriliğin düzeltilmesidir. Septoplasti olarak da bilinen cerrahi bir işlem ile burnun mukoza tabakasına hasar vermeksizin mevcut eğrilik kıkırdak yerleştirilerek düzeltilmektedir. Bazı cerrahlar ise septumda ki kıkırdakları tamamen boşaltarak düzeltme işlemi sağlamaktadır ancak bu durumlarda burun sırtında düşmeler ve çeşitli şekil bozuklukları gözlenebilmektedir. Bu tarz sorunların yaşanmaması adına bu işlemi tecrübeli bir cerrahın gerçekleştirmesi riskleri minimuma indirecektir.
 
Septoplasti işleminde uygulanacak her adım burun içerisinde gerçekleştirilmektedir. Böylelikle burnun dış bölgesine herhangi bir kesi yapılmamaktadır. Ben sağlık ekibimle burun düzeltme ameliyatını derin sedasyon ile gerçekleştirmeyi tercih etmekteyim. Bu uygulamada lokal anestezinin yanı sıra hasta damar yolu ile uygulanan ilaçlar ile de uyutulur. Septoplasti işleminin ardından hastaya birkaç gün için tampon uygulaması yapılmaktadır. Uygulanan tamponlar kanamayı önlemek amacı ile orda yer alırken buruna herhangi bir zarar vermemektedir. Tampon bir iki gün sonra ağrısız yöntemler ile yerinden alınmaktadır. Ameliyatta sadece septoplasti uygulanmış ise yüz bölgesinde herhangi bir şişlik veya morarma beklenmemektedir. Septoplastide hastalar aynı gün taburcu edilebilir. Bu işlemin ardından burunun tamamen iyileşmesi 2 haftalık bir süreci almaktadır.
 
Estetik Ameliyat ile Burun Kırılması Nasıl Düzeltilir?
 
Burunun kırılması durumunda kişinin burun kemiğinde yer değişimi gözlenmiyorsa içine tampon uygulaması ile destek sağlanarak çözüm üretilebilir. Lakin kemiklerde yer değiştirme meydana gelmiş ise burnun şekli bozulacağı için kemiğin düzeltilmesi gerekecektir. Burun kırılmalarında kemik şeklini değiştirmek için en ideal zaman olay olduktan ilk bir iki saatlik dilimdir. Bu zaman diliminde müdahale edilmemiş ise bölgede ödem oluşma riski ortaya çıkar. Ödemli burunlarda ise şekli tespit edip uygulama yapılması zorlaşacağı için işlem ödemin geçeceği 3-5 gün sonrasına ertelenir. Burunun kırılması olaylarında 2 haftalık süreç içerisinde müdahale edilmez ise kemikte kaynama olacaktır. Kemikte kaynama olması durumunda ise yapılacak işlem 3 ay sonrasına ertelenerek burun estetiği kapsamında gerçekleştirilmektedir. Burun kırığı olaylarında çocuklara genel anestezi uygulanırken büyüklere ise lokal anestezi yeterli olmaktadır. Lokal anestezi ile uyuşturulan ve içine koyulan elevatör ve dışarıdan el yardımı ile kemik eski haline döndürülmeye çalışılır. Burun kemikleri yerine oturtulduktan sonra içerisine uygulanan tamponlar ile destek sağlanır. Tampon olarak büyük çoğunlukla antibiyotik emzirilmiş gazlı bez tercih edilmektedir. Burnun kemiğinin dışarıdan desteklenmesi gereken durumlarda ise dışarıdan alçı ya da flasterler ile sabitlenir. İşlemin ardından oluşacak ağrıyı önlemek adına hastaya ağrı kesici ve antienflamatuar verilmektedir.
 
Burun kırığını düzeltme işleminin ardından ilk 3 aylık sürede burun darbelere karşı ekstra olarak korunmalıdır.

7.4.2018
TOP