Muğla Burun Estetiği
 
OPR. DR. İSMET ÇERÇİ
 
Burun Estetiği (Rinoplasti), burnu yeniden şekillendirme ve yapılandırma ameliyatıdır. Amaç burnu fonksiyonel ve estetik açıdan daha iyi hale getirmektir.
 
Burun, yüzün merkezinde yer alan ve yüz görünümünde çok önemli rolü bulunan bir organdır. Sadece görsel açıdan değil fonksiyonel olarak da son derece önemlidir. Dışardan aldığımız havanın temizlenmesi, ısıtılması, nemlendirilmesi, koku duyusu ve sesin rezonansı gibi önemli fonksiyonları vardır. Burunda estetik bir değişim planlarken görsele önem verildiği kadar burun fonksiyonlarını korumaya da dikkat edilmelidir. Her burnun kendine özgü bir şekli vardır. Burundaki küçük değişiklikler bile yüz görünümünü etkileyebilir. Planlama yapılırken genel prensipleri dikkate alıp her hastanın yüzüne göre bir tasarım yapmak gerekir. Tek başına çok hoş görünen bir burun kişinin yüzünde hoş durmayabilir ya da yüzünde çok fazla dikkat çekerek genel görüntüsünü bozabilir. Ben prensip olarak öncelikle hastanın beklentisini öğreniyorum, tecrübelerime dayanarak yönlendirmeler yapıp ortak bir noktada buluşarak ameliyat planlaması yapıyorum. Unutulmamalıdır ki herkesin estetik algısı ve yüzünde görmek istediği görsel farklıdır. Bazı hastalar kalkık kavisli burunlardan hoşlanırken bazı hastalar ise daha doğal görünümlü burunlardan hoşlanıyor. Önemli olan kişinin yüzünde görmekten hoşlanacağı, aynaya baktığında mutlu hissedeceği, selfie çektiğinde paylaşmaktan keyif alacağı sağlıklı burnu yapmaktır.
 
Burun Estetiği Nasıl Yapılmaktadır ?
 
Burun estetiği olmak isteyen bir kişinin en az 18 yaşında olması gerekmektedir. Operasyon 1,5 – 2 saat gibi kısa bir sürede genel veya lokal anestezi uygulanarak yapılmaktadır. Burun estetiği sonrası buruna atel yerleştirilmekte ve burun deliliklerine tampon  tıkanmaktadır. Gözlerde ve göz altlarında şişlikler meydana gelebilmektedir. Bu şişlikler yaklaşık 2-2,5 ay sonra geçecektir. Bu süreçte burnun hijyenine dikkat edilmeli ve mikrop kapması engellenmelidir. Aksi taktirde ciddi enfeksiyonlar meydana gelebilmektedir. Ameliyattan sonraki süreçte doktor kontrolleri aksatılmamalı ve doktorun talimatları uygulanmalıdır. Burnun, estetik sonrasında normal haline dönmesi için 1 seneye yakın bir zaman dilimi gereklidir.  Şayet tercih ettiğiniz cerrah alanında uzman bir kişiyse başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz.
 
Muğla burun estetik uzmanı; Hastanemizde burun estetiği operasyonları burun estetik uzmanı Opr. Dr. İsmet Çerçi tarafından, genel anestezi altında ve ameliyathane şartlarında yapılır. Her konuğumuzun burun şekli, deformasyonları ve gereksinimleri farklı olduğu için ameliyattan önce ve ameliyat sırasında yüzdeki özel noktalardan ölçümler yapılarak konuğumuz için ideal olan burun yapısı saptanarak “kişiye ve buruna özel tasarım” yapılır.
 
Burun Estetiği Sonrası Yapılması Gerekenler Nelerdir ?
 
Burun estetiği operasyonundan sonra biraz süre burun tıkanıklığı meydana gelebilir. Bu durumda katı yiyeceklerin çiğnenmesi ve yutulması sırasında sıkıntı olabileceği, hem de çiğnerken burnun gevşeyip kasılması sonucu acı hissedilebileceği için daha çok sıvı şeyler tüketilmelidir.
 
Burun Estetik ameliyatı geçiren kişi yaklaşık bir hafta boyunca kafasını yüksekte tutmak için çift yastık kullanmayı tercih etmelidir. Aynı zamanda yüz üstü şekilde yatmak buruna zarar verebileceği için sırt üstü yatmaya özen gösterilmelidir. Yan pozisyonda yatmak yüzde şişmeye neden olacağı için sadece sırt üstü yatılmalıdır.
 
Her gece yatmadan önce morluk ve şişliklerin geçmesi için buzla yüze press yapılmalıdır. Baş öne doğru fazla eğilmemelidir. İlk günler burundan pembemsi bir akıntı gelmesi olağandır. Yara henüz iyileşmeden kesinlikle sümkürülmemeli, buna ihtiyacınız olduğu bildirirseniz doktorunuz tuzlu solüsyon sprey verebilir.
 
Muğla Burun Estetik Ameliyatı, Burun Estetik ameliyatı Kulak Estetiği, Horlama Tedavisi, Çocuklarda KBB Hastalıkları ve diğer KBB hastalıkları hakkında detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.
 

7.4.2018
TOP