Burnumuz estetik olarak önemli organlarımızdandır.
Aynı zamanda birçok görevi vardır. Solunum sistemimizin başlangıç noktasıdır. Koku almaya yarar, sesimizin bize özel olmasını sağlar. İnsan vücudunun dış dünyaya açılan kapılarından biridir. Tüm bu fonksiyonlar ve estetik görünüm birbirleri ile etkileşim halindedir. Bu sebepten burun içi ve dışı ile birlikte bir bütün olarak ele alınması gereken bir organdır. Estetik sorunların fonksiyonel sorunlardan ayrı olduğunu ve ayrı tedavilere ihtiyacı olduğunu düşünmek yanlış olur. Burun estetiği kötü ise genellikle fonksiyonları kötüdür. Tam tersi bir burunda nefes almayı engelleyen bir eğrilik varsa ameliyat ile bu eğrilik giderilmeden estetik bir sonuç elde etmek mümkün olmaz.
 
İnsanlarla yüz yüze geldiğinizde kendinizi rahat hissedemiyor veya kendiniz olamıyorsanız, karşınızdaki kişinin yüzünüzün en önemli organı olan burnunuza odaklandığını biliyor veya düşünüyorsanız, aynanın karşınıza geçtiğinizde özgüveninizin zedelendiğini hissediyorsanız veya yüzünüzü beğeniyorsanız ama burnunuzdaki ufak bir sorunun yüzünüzü gölgelediğini düşünüyorsanız, veya burnunuzda eğrilik, şekil bozukluğu var ve burnunuzun fonksiyonlu kullanımını engelliyorsa, burun estetik ameliyatları bu problemleri çözmek için yapılır.
 
Burun estetiği ameliyatları, “Kulak burun boğaz” uzmanları tarafından, burun estetiğinde en başarılı doktorlar tarafından bu ameliyatlar en gelişmiş teknolojik ekipmanlarla estetik uygulanacak kişiye yapılmaktadır. Estetik ameliyatları son zamanlarda güzellik ve görünüm adına yaygınlaşmış biçimde revize edilmektedir. Burun iskeleti ve yumuşak dokularının yeniden şekillenmesi için uygulanan bu tür ameliyatlar yüze göre orantılı şekilde uyum sağlamalıdır. Burun yapısındaki düzensizlikten ve orantısız şekillenmiş burun yapılarından şikayetçi olan kimselere uygun düzeltme işlemleri de profesyonel doktorlarca yapılmaktadır.
 
Burun ameliyatı ile yapılan işlem kıkırdak ve kemiklerin yapısını değiştirerek buruna yeniden şekil vermektir. Bunun için bazen kemikleri ve kıkırdakları azaltmak bazen de tam tersine eksik yerlerini tamamlamak ve şekillerini değiştirmek gerekir.Bu ameliyatın amacı hem fonksiyonel olarak daha iyi, hem de estetik olarak yüz ile uyumlu güzel görünen bir burun elde etmektir. Bu ameliyat ile burnunuzu küçültebiliyor, büyültebiliyor, varsa kemerinizi alıyoruz. Burun deliklerinizi küçültüp, burun ucu düşük ise kaldırabiliyoruz. Özellikle karşıdan bakışta burun ucu çok geniş ve dağınık duruyor ise daraltabiliyoruz. Tam tersi karşıdan bakışta burun ucu dar ise bir nevi mandalla sıkılmış gibi ise genişletebiliyoruz. Ucu aşırı kalkık ise normale döndürebiliyoruz, burun çok uzun ise kısaltabiliyor kısa ise uzatabiliyoruz. Eğik ve çarpık ise düzeltebiliyoruz.
 
Estetik burun ameliyatı ile özellikle bu uyumu yakalamaya çalışıyoruz. Bu uyumdan kopmamak kaydı ile hastalara farklı alternatif burunlar sunuyoruz. Çünkü hiç bir şeyde olmadığı gibi burun estetiğinde de mutlak doğru yoktur. Burun estetik ameliyatı açık ve kapalı teknik olarak iki şekilde yapılabilir. Kapalı teknikte bütün kesiler burun içerisinde yapılır. Cerrah görmeden, içeriden çalışarak ameliyatı tamamlar. Açık teknikte ise burun ucunda 3-4mm’lik bir kesi yapılarak burun ucu açılır. Bu şekilde bütün burun yapılarına ulaşmak mümkün olur ve ameliyat hiç bir şey şansa bırakılmadan görülerek yapılır.
 
Ameliyat öncesi burnunuzun içi ve dışı, endoskopik cihazların yardımı ile detaylı bir şekilde muayene edilir. Burnunuzun dışındaki problemler sizinle beraber değerlendirilip tartışılır. Yüzünüzün 8 değişik açıdan fotoğrafı çekilir, bu pozlar ameliyatı planlamada kullanılır. Ayrıca dijital kamera ile alınan görüntüler üzerinde çalışma yapılır. Böylece ameliyat sonrası oluşacak görüntü hakkında fikir sahibi olunur.Burna şekil, kıkırdaklar ve kemikler üzerinde çalışılarak verilir. Her insanda farklı olan bu kıkırdak yapıları özenle analiz edilip, sorunları tespit ettikten sonra bu sorunlara uygun çözüm tekniklerini uygulamak gerekir.
 
Estetik burun ameliyatı; bir nevi hekimin hastanın burun anatomisi ile oynadığı satrançtır. İyi yapılırsa çok memnun kalacağınız ama kötü yapılırsa düzeltmenin de zor olduğu bir ameliyattır.
 
Burun Estetiği Sonrası Yapılması Gerekenler Nelerdir ? 
 
Burun estetiği operasyonundan sonra biraz süre burun tıkanıklığı meydana gelebilir. Bu durumda katı yiyeceklerin çiğnenmesi ve yutulması sırasında sıkıntı olabileceği , hem de çiğnerken burnun gevşeyip kasılması sonucu acı hissedilebileceği için daha çok sıvı şeyler tüketilmelidir.
Estetik ameliyat geçiren kişi yaklaşık bir hafta boyunca kafasını yüksekte tutmak için çift yastık kullanmayı tercih etmelidir. Aynı zamanda yüz üstü şekilde yatmak buruna zarar verebileceği için sırt üstü yatmaya özen gösterilmelidir. Yan pozisyonda yatmak yüzde şişmeye neden olacağı için sadece sırt üstü yatılmalıdır.
Her gece yatmadan önce morluk ve şişliklerin geçmesi için buzla yüze press yapılmalıdır. Baş öne doğru fazla eğilmemelidir. İlk günler burundan pembemsi bir akıntı gelmesi olağandır.
Yara henüz iyileşmeden kesinlikle sümkürülmemeli , buna ihtiyacınız olduğu bildirirseniz doktorunuz tuzlu solüsyon sprey verebilir.
Ameliyat sonrası erken iyileşme 1 hafta ancak burnun istediğimiz hale gelmesi 4-6 ayı bulabiliyor.
 
Revizyon (Sekonder) Rinoplasti Nedir? Ne Zaman Yapılmalıdır?
 
Daha önce burun estetiği (rinoplasti) ameliyatı yapılmış ancak görünümü veya fonksiyonu daha mükemmel hale getirmek için ikinci kez buruna ameliyat yapılması işlemidir.
 
Revizyon burun ameliyatı gerektiren olguları başlıca iki grupta toplayabiliriz. Birinci grup deneyimsiz cerrahların, özellikle de plastik cerrah olmayanların yaptığı bariz hatalara dayalı deformitelerdir. Burun sırtının aşırı düşürülmesi, septum kıkırdağının fazla çıkartılmasına bağlı burun desteğinin azalması ve burnun çökmesi, burun ucunun yeterince yüksek olmaması, burun kemiklerinin eğri ve ayrık olması, burun-alın ve burun-dudak açılarının normalden fazla veya az olması, burnun normalden kısa ve aşırı kalkık olması bunlardan bazılarıdır. Bu tür deformitelerde genel anestezi altında burun yeniden açılır, eksik kıkırdak dokular yerine konulur (burun içi, kulak kepçesi veya kaburgadan kıkırdak alarak) ve burun yeniden şekillendirilir.
 
Diğer taraftan en deneyimli cerrahların yaptığı ameliyatların dahi ortalama %5-10’unda küçük de olsa bir cerrahi müdahale gerekebilmektedir. Burun sırtındaki küçük düzensizlikler, burun ucu veya burun kanatlarındaki asimetriler buna örnektir. Özellikle yara iyileşmesi döneminde burnun her tarafı aynı şekilde iyileşmeyebilir ve buna bağlı ufak tefek şişlik, çekilmeler veya düzensizlikler gelişebilir. Bazen burun ucunda normalden fazla bir sertlik ve şişlik olur; lokal kortizon enjeksiyonları yapılabilir.
 
Burun düzeltme, revizyon ameliyatı bir önceki ameliyattan en az 6 ay hatta 1 yıl sonra yapılmalıdır.
 
Burun estetiği ameliyatı Denizli ve yakınlarından gelen hastalarla gerçekleşebileceği gibi diğer şehirlerden ameliyat için gelen hastalarla da gerçekleşebilir.
 
Burun estetiği fiyatı için en sağlıklı cevap hasta ile uzman doktor tarafından gerçekleştirilecek muayene sonrasında verilebilmektedir.
 
Denizli de Burun EstetiğiÖzel Ege Hastanesinde uygulanan burun estetiği (rinoplasti) ameliyatı, ameliyatsız burun estetiği, deviasyon ve revizyon burun ameliyatı, burun dolgusu, burun ucu estetiği, açık kapalı burun ameliyatı, kalıcı doğal burun estetiği, burun eğriliği düzeltme, burun kaldırma,  burun küçültme, burun kemiği törpüleme, burun kemeri ameliyatı, burun yamukluğu ve burun eğriliği ameliyatı, burun kıkırdak ameliyatı, burun kırığı ameliyatı, burun deliği estetiği vb operasyonlarla ilgili bilgi, fiyat, maliyet, ücret, uzman doktor, hastane, operasyon süreci, öncesi ve sonrası ile iyileşme süreci konularında daha fazla bilgiye edinmek için kliniğimize bekleriz.

29.3.2018
TOP